reklama

Kotleba, potraty a zdravý rozum

Potraty sú na Slovensku taký lokálny evergreen. V pravidelných intervaloch sa kvôli nim háda pravica s ľavicou, deti s rodičmi a katolíci s evanjelikmi. Pikantnosťou súčasnej variácie je autor najnovšieho zákona: Kotleba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (185)

Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko prišla 23.4.2018 s legislatívnym návrhom zmeny zákona z roku 1986 o interupciách (zákon Slovenskej národnej rady č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení neskorších predpisov). Cieľom legislatívneho návrhu (ďalej len návrhu) je ,,sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené umelé prerušenie tehotenstva”.

Odkaz na text návrhu zmeny zákona: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=6795

V skratke – ĽSNS navrhuje zmenu súčasnej legislatívy, kedy je možné vykonať interupciu do 12. týždňa tehotenstva na žiadosť matky bez udania dôvodu, a to v zmysle obmedzenia interupcií na 3 situácie:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. preukázané vážne genetické poškodenie plodu – interupcia možná do 24. týždňa

2. dôvodné podozrenie, že plod bol počatý v súvislosti s trestným činom – do 12. týždňa

3. tehotenstvo priamo ohrozuje život matky alebo pre ňu predstavuje vážne zdravotné riziko

Bodka. To je všetko. Stručne povedané, ĽSNS sa snaží u nás zaviesť poľský režim. Konzervatívne slovenské denníky chrlia oheň a síru, vyzývajú do boja za práva nenarodených detí, hovorí sa o genocíde. Kresťanskí politici v trúchlivých blogoch riešia ťaživý problém: hlasovať za obmedzenie práv ženy rozhodovať o vlastnom tele a tehotenstve (postoj v zhode s oficiálnou katolíckou morálkou), keď tento návrh vychádza od poslancov strany, ehm, ako to povedať – strany, ktorú niektorí z nás považujú za neofašistickú a za hanbu slovenskej politiky (a to je čo povedať…)?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je mi z toho zle.

Som 6. dieťa svojich rodičov. Slovom šieste. Chcené, plánované. S láskou vychované. Tak ako tých 5 predo mnou. Moju matku v tehotenstve gynekológ a zdravotná sestra vyzývali na interupciu. Pripomínali jej vek a riziká. Možné poškodenie plodu. A tak. Nechala si ma. Pretože je to silná a zásadová žena. Mimo iné. Som jej za to veľmi vďačná. Takže by som vlastne mala byť ten posledný, kto je proti interupciám. Pretože mať menej zásadovú matku, tak som možno nebola.

Aj tak je mi z tej navrhovanej novely zle. Rovnako ako zo všetkých pochodov za život, pro life aktivít a antipotratových kázaní Mariána Kuffu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to hlavne z dvoch dôvodov.

Ten prvý dôvod – návrh predkladajú 4 poslanci ĽSNS (zhlboka sa nadýchneme a potlačíme prípadný odpor k čiernym uniformám, Slovenskému štátu a tak vôbec), menovite Marián Kotleba, Milan Uhrík, Rastislav Schlosár, Stanislav Drobný. Štyria muži.

Druhý dôvod – úryvok z návrhu:

,,Mnohé z argumentov, ktoré sa používajú na obhájenie umelých prerušení tehotenstva sú pritom alibistické, či vyslovene egoistické. Obrovské množstvo nádejných matiek ide na potrat len kvôli kariére, povýšeniu v práci, kvôli udržaniu si štíhlej postavy, kvôli zhýralému životnému štýlu a túžbe predĺženia si mladosti, či kvôli pohodlnosti.”

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi rada by som sa uvedených štyroch pánov spýtala, ktorý z nich sa niekedy v živote ocitol v siuácii kedy zistil, že je neplánovane gravidný. A čo mu pri pohľade na dve čiarky na tehotenskom teste išlo hlavou. Myslel pri tom na ,,zhýralý životný štýl”? Návrh zákona, týmito poslancami predkladaný, pokračuje ďalej výčtom zlej demografickej situácie na Slovensku a potrebou sa množiť. Skvelé. Veľmi doporučujem každej mladej žene vo fertilnom veku si PDFko s textom návrhu stiahnuť do smartfónu. Až doma v kúpeľni budete fascinovane hľadieť na pozitívny tehotenský test, žasnúť, ako sa to vlastne stalo (ok, nejaké nápady určite mať budete…), a zamýšľať sa nad ďalším postupom, tak urobte toto: otvorte si uvedený text, zhodnoťte situáciu a povedzte si: ,,ok, neviem, čo na to povie partner, možno budem na všetko sama, neviem ako to dieťa uživím – ale to nič, hlavne, že zlepším demografiu na Slovensku!”. Nepochybne Vám to umožní sa správne rozhodnúť.

Tak sme sa pobavili, teraz vážne:

Text návrhu je umne doplnený o vkusne vybranú farebnú fotografiu fragmentov 20-týždňového plodu. Páni z ĽSNS si môžu podať ruky s českými autormi výstavy STOP genocíde! http://www.stopgenocide.cz/, ktorí majú zvláštnu záľubu v inštalovaní bilboardov s detailnými, farebnými fotografiami mŕtvych potratených plodov v rôznom štádiu vývoja na frekventovaných miestach (napríklad pred budovami stredných škôl).

Pre autorov textu návrhu, pre ľudí zo Stop genocíde (a pre všetkých blbcov, ktorí zvažujú verejnú prezentáciu fotiek mŕtvych ľudských fétov): 8-20% tehotenstiev o ktorých žena vedela, končí do 20. týždňa spontánnym abortom (https://www.uptodate.com/contents/miscarriage-beyond-the-basics).

...

Pauza pre autorov výstavy, aby si mohli v pokoji dať facku za každú ženu po spontánnom aborte, ktorá prechádzala okolo ich cool bilboardov a dívala sa na ne. Štatisticky vzato ich nebolo málo. Nie, spontánny abort fakt nie je neobvyklý. A áno, väčšina žien si ho do detailov pamätá. A áno, niektoré z nich mali možnosť časti svojho vlastného embrya/plodu vidieť. Je naozaj potrebné mať doktorát z psychológie na to, aby človeku došlo, že tie ženy sú podobným pohľadom celkom kvalitne traumatizované?

Toto je v skratke dôvod, prečo mi je z aktuálneho návrhu novely zle: štyria muži predkladajú návrh obmedzenia práv ženy v situácii, ktorú z povahy veci ani jeden z nich nezažije. Kde sa v nich berie tá drzosť, zákonom rozkazovať žene, ako sa zachovať v nesmierne ťažkej situácii, o ktorej dobre vedia, že v nej oni sami nikdy nebudú?

Je krásne jednoduché, udeľovať mravné ponaučenia tým egoistickým zhýralým ženám, keď je človek chránený Y chromozómom…

K tomu úryvku o egoistických dôvodoch interupcií a zhýralom životnom štýle: poučila pánov poslancov niekedy maminka o tom, ako sa robia deti? Že sú na to akosi potrební dvaja? Nejako v tom texte nemôžem nájsť zmienku o mužoch. O otcoch tých stotisícov potratených plodov, ktoré Kotleba et al oplakávajú. Sedeli niekedy títo páni vedľa ženy po aborte (spontánnom alebo umelom) a počúvali jej dôvody? Zažila som v nemocnici 96-ročnú babičku, matku troch detí, ako sa mi zverovala s tým, že šla na interupciu s tým štvrtým dieťaťom. Hádali sa vtedy s manželom a ona mala strach. Bolo to pred 60 rokmi. Tá babička mi rozprávala príbeh svojej interupcie, akoby to bolo včera. A po lícach jej stekali slzy. Nech sa páči – Kotleba jej môže predniesť niečo o abortoch kvôli udržaniu štíhlej postavy. A to o tej kariére si určite rada prečíta každá žena nad 35 rokov, ktorá prišla o tretí plod počatý po IVF, pretože sa jej už 8 rokov nedarí otehotnieť.

To o povýšení v práci sa bude skvele čítať 19-ročnej mladej holke, ktorá za jeden nechránený sex zaplatila tehotenstvom, spoluautor bol srab a odmietal sa o decko postarať (prípadne zapieral svoj autorský podiel na vzniknutej situácii), a obaja jej rodičia do nej po večeroch hustili, že si práve ničí život. A holka v 30ke po rozchode s dlhodobým partnerom doma plače do vankúša a myslí na to, čo mohlo byť a nie je. Kto z tých 4 poslancov do nej prvý hodí kameňom? Kto z nich tú situáciu prežil?

V jednom sa s Kotlebom et al a s tými pro life aktivistami zhodneme: strata nenarodeného dieťaťa je svojím spôsobom tragédia. Necháva stopy na žene a na jej partnerovi. Verím tomu, že každé narodené dieťa je drobný zázrak. Mám úctu ku každej žene, ktorá sa rozhodne porodiť a vychovať svoje dieťa. Mám rešpekt ku každej žene, ktorá ho porodí, aj keď považuje v danej situácii za nemožné ho vychovať. Mám súcit s každou ženou, ktorá o dieťa prišla – bez ohľadu na to, či to bolo alebo nebolo jej rozhodnutie.

Interupcia nie je dobré riešenie. Ničí ženu a berie šancu na život. Ale nikto, kto nie je v situácii tej konkrétnej ženy, nedokáže pochopiť jej závažnosť. A zákonom ju nútiť do tehotenstva a pôrodu je kruté. A nezmyselné. Naozaj si niekto myslí, že zúfalá žena nedokáže nájsť alternatívne riešenie? Fakt chceme v roku 2018 návrat ilegálnych potratov v pochybných podmienkach?

Ochraňujme život. Prrejavujme úctu matkám. Ale, pre všetko na svete, nenúťme ženy prejsť niečím, o čom autori toho donucovacieho návrhu nemajú predstavu.

A nakoniec, ak náhodou tento text príde pod ruku žene/holke/blízkemu v podobnej situácii:

1. Nie ste v tom sama. Vždy je riešenie. Nikto nie je sám, aj keď to tak môže niekedy vyzerať.

2. Nemusíte sa rozhodnúť hneď – s tým rozhodnutím budete žiť zvyšok života. Fakt. Nezabudnete na to ako na vytrhnutý zub. Nechajte si čas. Poraďte sa.

4. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu nechcete/nemôžete o dieťa starať, interupcia nie je jediné riešenie. Možností je niekoľko:

I. Utajený pôrod – podľa zákona SR má každá žena s trvalým pobytom na Slovensku právo v každej pôrodnici na Slovensku požiadať o pôrod v utajení – Vaše údaje budú oddelené od zdravotnej dokumentácie dieťaťa a záznamu o pôrode. Stačí o to požiadať.

II. Hniezdo záchrany – hlavne pre deti narodené mimo nemocnicu – na Slovensku je sieť 20 inkubátorov, pridružených k nemocnici. Je v nich možné beztrestne odložiť dieťa do 6-týždňov veku. Anonymne, beztrestne. Dieťa dostane šancu. Vy nebudete žiť s pocitom viny. Zoznam inkubátorov je tu:

http://www.sancaoz.sk/sanca/umiestnenie-inkubatorov

III. Adopcia – po pôrode budete mať 6 týždňov na to, aby ste sa definitívne rozhodli. Možno sa do tej doby Vaša situácia vyjasní/zmení natoľko, že sa rozhodnete si dieťa nechať. Možno nie, a ono dostane šancu vyrásť v rodine, ktorá sa oň dokáže v danej chvíli postarať.

Ak ste Vy sama alebo niekto z Vašich blízkych v podobnej situácii: na čísle 0905 888 234 (Telefonická linka Hniezda záchrany) je možné sa poradiť ohľadne možností, ako Vašu konkrétnu situáciu riešiť. Interupcia nie je jediným riešením nechceného tehotenstva! Fakt nie. Je niekoľko alternatívnych riešení, ktoré umožnia dieťaťu sa narodiť a Vás nezaťažia výčitkami a desivými spomienkami. Skúste tomu dať šancu.

Život je fajn. Nič väčšie človek k dispozícii nemá. Ale trestaním, obmedzovaním slobody voľby a obviňovaním žien v ťažkej životnej situácii z egoizmu, životu nepomáhame. Naopak. Pre tých, čo zvažujú podporu zákona: miesto návrhov stupídnych zákonov pri najbližšej príležitosti až uvidíte tehotnú ženu urobte toto: zdvihnite zadok, ponúknite jej svoje miesto v MHD a usmejte sa na ňu. Zaslúži si to. A vy urobíte viac dobra než podporou nezmyslov.

Poznámka k diskusii pod článkom (22.5.2018): Díky všetkým za racionálne argumenty v diskusii. Je pre mňa prekvapením, že ich nebolo veľa. Zaráža ma miera nenávisti, pohŕdania a osobných útokov (anonymných, samozrejme), rovnako ako absencia elementárnej slušnosti a zdvorilosti u väčšiny diskutujúcich. Nerozumiem veľmi, ako je možné v jednom príspevku velebiť život pred narodením a hneď v druhej vete toho istého príspevku označovať človeka s iným názorom za hnus, odpad...To si človek po narodení už úctu nezaslúži? Cieľom článku bolo vytvoriť impulz k racionálnej diskusii. Miesto toho sa to zmenilo na zmes nenávistných, arogantných škrekov (česť výnimkám). To ma mrzí, tým ojedinelým diskutérom, ktorí nemajú potrebu miesto argumentov osobne útočiť na každého, kto se presne nezhoduje s ich názorom, ešte raz díky.

Alžbeta Harárová

Alžbeta Harárová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  26x

Medicína, šport, knihy, čierny humor. Zoznam autorových rubrík:  Academic lifeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu