reklama

Férové švajčiarske nemocnice

Ak ste medik študujúci na Slovensku alebo v Čechách, tak je možné, že pri slovách ,,virtuálny účet, ,,vrácení nákladů na studium a ,,nedostatok lekárov pociťujete rastúcu nevoľnosť. Ak ste patriot, nečítajte to. Ak nie - enjoy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V júli, keď slovenským internetom zúrila aféra okolo nápadu s virtuálnym účtom pre študentov medicíny z dielne poslankyne NRSR Janky Cigánikovej zo SaS, som stážovala v nemocnici v Berne. Pamätám si, ako som večer po práci čítala správy a nestíhala som sa diviť. Pre pripomenutie citát p. Cigánikovej:

,,...vytvoriť virtuálny účet v hodnote ceny štúdia absolventa...Ak tento absolvent začne povedzme do piatich rokov po ukončení štúdia (pre- alebo postgraduálneho) pracovať na Slovensku, nič sa pre neho nemení. Štúdium má ďalej zadarmo a jeho „dlh“ sa bude odrátavať postupne tak, ako platí dane do štátneho rozpočtu. Neplatí žiadne peniaze navyše. Ak však pôjde pracovať do zahraničia a do stanoveného času sa nevráti, premení sa mu tento virtuálny účet na skutočný a v rozumnom splátkovom kalendári ho bude musieť vyrovnať. Zaplatiť si za štúdium nie je sankciou, pokutou, ani trestom, je to to isté, ako zaplatiť si za chlieb."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohlo by sa zdať, že nás - Slovákov študujúcich v Čechách - sa tento návrh netýka, nakoľko náklady na naše štúdium daňových poplatníkov na Slovensku nezaťažujú. Pani poslankyňa ale veľmi predvídavo počítala s možnosťou, že sa nemorálni slovenskí študenti s takýmito luxusnými vyhliadkami na štúdium v Bratislave/Martine/Košiciach vykašlú rovno a českým lekárskym fakultám stúpne počet uchádzačov. Preto sa chcela stretnúť s českým ministrom zdravotníctva a navrhnúť mu implementáciu tohto riešenia v Čechách, pretože podľa nej ,,českí lekári odchádzajú do Nemecka". 

Proste na Slovensku je málo lekárov, pretože slovenskí lekári utekajú do Čiech. V Čechách je málo lekárov, pretože českí lekári utekajú do Nemecka. Po stáži v Heidelbergu doplňujem, že v Nemecku je málo lekárov, pretože nemeckí lekári utekajú do Švajčiarska. Z toho som vyvodila, že ideálnym miestom na letnú stáž bude práve Švajčiarsko (pretože o tom, kam utekajú švajčiarski lekári, sa akosi nepíše). Toto je krátky report pre kolegov medikov (slovenských aj českých) o tom, ako si vo Švajčiarsku vybaviť stáž a čo čakať (report o stáži v Heidelbergu bude nasledovať).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Než sa posunieme k pragmatickým otázkam okolo stáže, krátko k etickým aspektom: ctím slobodu jednotlivca ako najvyššiu hodnotu sekulárnej spoločnosti. V posledných parlamentných voľbách som SaS volila. V tých najbližších ich už voliť nebudem. Prieči sa mi totiž voliť stranu, ktorá miesto racionálnych návrhov na zlepšenia kolabujúceho zdravotného systému prichádza s prvoplánovým populizmom a snaží sa zviezť na vlne antipatií voči lekárom.

,,Nemôžeme prikázať mladým, aby tu ostali, ale nie je fér, aby občania zo svojich daní platili štúdium lekárom, ktorí odídu do zahraničia," 

Pomerne dosť mojich kamarátov zo stredoškolských súťaží pracuje pre Google/Facebook v Spojených Štátoch. S podmienkami lepšími, než sa ich ktorýkoľvek v nemocnici pracujúci lekár dočká. Zaujímavé je, že médiami pravidelne neprebieha štvavá kampaň proti matfyzákom, ktorí si len tak mírnix-dírnix vyštudujú za slovenské dane matfyz v Bratislave a potom odchádzajú kódiť a platiť mastné dane do Trumplandu. Prečo sú práve lekári tŕňom v oku je zaujímavá sociologická otázka presahujúca rámec blogu (ak máte nejaký nápad, sem s ním). V zásade ale vychádzam z toho, že nikto z nás pri nástupe na fakultu neprisahal, že neodíde pracovať do zahraničia. Matfyzáci môžu pokojne kódiť v Silicon Valley a lekári šiť črevá v Zurichu. Ostnaté dráty strhli 29 rokov dozadu a snaha ich tam - virtuálne, ako inak - naťahovať znovu sa mi zdá byť nielen nezmyselnou, ale v princípe nebezpečnou. To si ale každý musí vyriešiť sám za seba. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Švajčiarsko má - oprávnene - povesť nekresťansky drahej zeme, pre študentov je teda predstava pár mesiacov neplatenej stáže v Zurichu značne nereálna. Podotýkam, že praktické stáže sú v Čechách zásadne neplatené, na Slovensku si v Čechách študujúci medik za stáž musí platiť (edit: nie vo všetkých slovenských nemocniciach je platba za stáž v Čechách študujúceho medika vyžadovaná, naopak niekedy je poplatok za stáž vyžadovaný aj v prípade stáže v českej nemocnici, pokiaľ fakulta s nemocnicou nemá vzdelávaciu zmluvu). Tým je mu jasne naznačené, akú mienku má nemocnica o jeho prínose. 

Vo Švajčiarsku prebiehajú letné stáže formou tzv. Unterassistenten-Stellen. Unterassistent je medik s ukončeným 4. ročníkom, ktorý v rámci praktického roku (5. Wahlstudienjahr pre Švajčiarov alebo 6. Praktisches Jahr pre Nemcov) rotuje po rôznych oddeleniach a nemocniciach, kde zostáva minimálne 1 a maximálne 4 mesiace. Pracovná doba je identická pracovnej dobe sekundára, t.j. 50 hodín/týždeň. S nemocnicou študent podpíše pracovnú zmluvu a na základe nej mu náleží plat, ktorého minimálna výška je stanovená fixne pre daný Kanton, konkrétnu sumu určuje daná nemocnica.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z platu vám po zdanení a odvodoch zostane tak akurát na pokrytie životných nákladov, t.j. ubytovanie, jedlo a ak šetríte, tak niečo navyše. Po lete ako Unterassistent teda nezbohatnete, ale nebudete v mínuse. A to sa v Zurichu počíta...

Pretože Unterassistent je pre nemocnice výhodný ( = lacná pracovná sila), prijímajú na tieto pozície cudzincov. Drvivá väčšina z nich sú Nemci, ktorých v určitom bode prestane baviť tráviť praxe odbermi a kanylami za 200 euro na mesiac. Podmienka pre študenta z Čiech/Slovenska je ukončený 4. ročník (potvrdenie zo školy) a doklad, že máte nemčinu (alebo iný jazyk podľa Kantonu) na úrovni C1 (niekde stačí B2). Väčšina kliník má na stránkach uvedenú kontaktnú osobu pre Unterassistentov. 

Ideálne je poslať kontaktnej osobe stručný, jasný email s dátumami, kedy by ste chceli nastúpiť. Do prílohy rovno poslať CV, certifikát z nemčiny a potvrdenie o štúdiu s uvedeným ročníkom. Väčšinou obratom dostanete odpoveď. Ideálne je začať stáž vybavovať cca rok dopredu, pretože miesta sú rozplánované s helvétskou presnosťou.

Ak sa dohodnete, približne 6 mesiacov pred nástupom dostanete poštou pracovnú zmluvu, tú podpíšete a pošlete s priloženým oskenovaným očkovacím preukazom. Ubytovanie väčšina nemocníc ponúka priamo v areáli za akceptovateľné ceny.

Osobne mám so stážami vo švajčiarsku dve skúsenosti: v lete 2017 som stážovala 2.5 mesiaca na patológii v Unispital Zurich, v lete 2018 dva mesiace na kardiológii v Inselspital Bern.

Patológia bola koncipovaná ako výskumná stáž (tie sa dohadujú zvlášť a majú odlišné platové podmienky, u mňa bola hradená z grantu, nie nemocnicou). Popri práci v laboratórii som chodila na ranné hlásenia, semináre pre mladých doktorov a na všetky pitvy. Podľa záujmu potom na tumor boardy a na biopsie. Relatívne veľkú slobodu som mala pri pitvách - na konci som (pod kolegovým dohľadom) pitvala sama. 

Kardiológia v Inselspitali je obrovská klinika, pokrývajú celé spektrum od rytmológie cez intervenčnú kardiológiu po vrodené vývojové vady. Spolu so mnou začínalo 5 ďalších študentov - traja Švajčiari a dvaja Nemci. Dostali sme plán rotáciií, ktorý sa po dohode dal upraviť. Rotovalo sa na lôžkových oddeleniach, ambulanciách, rytmológii, intervenciách, vrodených vývojových vadách, športovej kardiológii a urgente. Logicky sa očakáva, že tam človek tých 50 hodín týždenne bude, keď už ho platia. Takže hlavne zo začiatku je to pomerne náročné. Lekári sú ale naozaj ochotní - jeden mi každý večer pri písaní správ vysvetľoval nejaký kardiologický problém, ďalší ma bez náznaku výsmechu učil písať poriadnu príjmovú a prepúšťaciu správu (nechápal, že to po 4 rokoch na medicíne neviem, ale naučil ma to rýchlo). A jeden so mnou - po tom, čo zistil, že koncom leta robím USMLE) pravidelne prechádzal nejasné otázky z kardiovaskuláru. Na rytmológii sa človek skôr díva na zákroky, na ambulancii asistuje pri transezofageálnom echu a po dohode môže skúšať echo sám. Highlightom stáže bol urgent a kardiologický JIP.

Je dobré si uvedomiť, že švajčiarskemu dialektu začne človek rozumieť tak po mesiaci. Tretina pacientov v Berne bola frankofónnych a aspoň základy francúzštiny je vhodné mať, ale nie je to podmienka.

Celkový dojem zo švajčiarskych nemocníc bol taký, že tam - na rozdiel od českých, slovenských a čiastočne aj nemeckých - nemocníc pochopili princíp trhu. 

Podľa štatistiky FMH (Foederatio Medicorum Helveticorum) v roku 2017 vo Švajčiarsku pracovalo 36 900 lekárov, to zodpovedá pomeru 4.3 lekárov/1000 obyvateľov (OECD priemer je 3.4/1000). 34 % lekárov pracujúcich vo Švajčiarsku získalo lekársky diplom na univerzite v zahraničí (54% z nich v Nemecku). 

Tretina švajčiarskych lekárov sú cudzinci, absolventov švajčiarskych univerzít nie je dosť na pokrytie potrebných miest. Systém teda priamo počíta s tým, že cudzincov potrebuje. Na rozdiel od pani Cigánikovej sa neriadia tým, čo ,,je a nie je fér", ale pragmatickým zhodnotením ponuky a dopytu. Oni chcú lekárov, lekári - aspoň niektorí - chcú slušný plat, kvalitnú atestačnú prípravu a dôstojné jednanie. Tak im to ponúknu a - neuveriteľné - oni tam tí švajčiarski lekári zostanú a cudzinci prídu.

Neviem ako vám, ale mne sa to zdá byť dosť fér.

Alžbeta Harárová

Alžbeta Harárová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  26x

Medicína, šport, knihy, čierny humor. Zoznam autorových rubrík:  Academic lifeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu